Darbs Vācijā

Vācija ir viena no tām valstīm, kas latviešiem vēsturiski ir vistuvākā pēc mentalitātes, kultūras, ēdieniem un valodas. Atšķirībā no citām ES valstīm ar Vāciju mūs saista ļoti ilgas vēstures saites un tā mums ir samērā labi saprotama.

Jau vairākus gadus Vācijā tāpat kā citās ES valstīs ir spēkā darbaspēka brīvās kustības nosacījumi, līdz ar to ikvienam latvietim ir tiesības strādāt Vācijā uz līdzvērtīgiem nosacījumiem ar vietējiem pilsoņiem. Galvenais priekšnoteikums, lai atrastu darbu Vācijā (bez profesionālās kvalifikācijas) ir valodas zināšanas. Tieši valodas zināšanas ir tās, kas atšķir savējo no sveša, ļauj iegūt darbu un arī pakāpties pa karjeras kāpnēm. Protams, jāņem vērā, ka tāpat kā mēs dodam priekšroku latviešiem, tā arī vācieši dod priekšroku vāciešiem, līdz ar to pastāv liela iespēja, ka šaubu gadījumā vienmēr tiks izvēlēts vācietis, nevis kādas citas valsts pilsonis.

 

Kā atrast darbu Vācijā?

Daudzi latvieši sākotnēji strādā mazkvalificētus darbus – dārznieks, apkopēja, palīgstrādnieks, celtnieks, pavāra palīgs, krāvējs u.c. Šajos darbos valodas zināšanas ir vēlamas, bet ne vienmēr ir obligātas. Atšķirībā no Latvijas, Vācijā daudzi turīgie iedzīvotāji nodarbina dažādus palīgstrādniekus, kas izdara viņu vietā dažādus mājas darbus.

Labākais veids kā atrast darbu ir caur paziņām un draugiem, bet ja šāda iespēja nav pieejama un jūs esat pirmais no savējiem, kas dodas uz Vāciju, tad atliek standarta risinājumi. Sludinājumi avīzēs, darba biržās vai vietējā inteneta portālā. Katrā pilsētā, lielākoties, ir savs interneta portāls un vadošais laikraksts, kurā tiek publicēti sludinājumi. Ja mums ir SS, tad viņiem nav šādam portālam analogs un atliek meklēt daudzos avotos.

Latviešu kopienas Vācijā šobrīd ir izveidojušās vairākās pilsētās – Berlīnē, Bonnā, Hesenē, Minhenē, Štutgartē, Hamburgā un Minsterē, bet tieši pēdējā reāli darbojas arī latviešu centrs. Galvenais iemesls Minsteres vadošajai lomai ir tas, ka Minsterē latviešiem jau vēsturiski pieder liela ēka, kurā nedēļas nogalēs tiek organizēts bērnudārzs un regulāri notiek arī deju un kora nodarbības lieliem un maziem. Ja vajadzīga informācija par darbu Vācijā, tad šis varētu būt pieturas punkts numur viens, ja neskaita oficiālos valsts resursus.

Ja nevarat atrast darbu Vācijā, ir vērts sazināties ar latviešu kopienām šajās Vācijās pilsētās. Tas nenozīmē, ka Jūs tur gaidīs atplestām rokām, jo katram ir sava dzīve un dienā ir tik daudz stundas, cik ir, bet padomu, visticamāk, neliegs.

Noderīgas saites latviešu valodā

Diemžēl ne Latvijas vēstniecība Vācijā, ne Vācijas vēstniecība Latvijā nesniedz oficiālu informāciju par darba iespējām un nosacījumiem Vācijā.

Noderīgas saites vācu un angļu valodā (oficiāli resursi)

Drošības informācija

Papildus tam ir vērts meklēt informāciju sociālajos tīklos facebook vai draugiem.lv. Abos ir izveidotas vairākas domubiedru grupas, kurās notiek informācijas apmaiņa par dažādiem jautājumiem. Pirms doties strādāt uz ārzemēm atcerieties – ja kaut kas izskatās pārāk labs, iespējams, ka tas ir slikts. Pirms vairākiem gadiem Latvijā tika rīkota informācijas kampaņa – Tevi pārdos kā lelli. Cilvēktirdzniecība Eiropā joprojām ir aktuāla problēma un sevišķi jauniem cilvēkiem nevajadzētu uzticēties pirmajam pretimnācējam, kas sola zelta kalnus.

Oficiāli darbā iekārtošanas pakalpojumus var piedāvāt tikai aģentūras, kas ir saņēmušas Latvijas valsts iestāžu izsniegtu licenci. Par iekārtošanu darbā šie uzņēmumi, visticamāk, prasa komisijas maksu, taču izvēloties šādus pakalpojumus jūs varat gūt vismaz zināmu drošību.