Saskaņā ar ES Ūdens struktūrdirektīvu (2000/60/EK) Latvijai ir jāvertē virszemes ūdeņu ekoloģiskā un ķīmiskā kvalitāte, bet pazemes ūdeņiem to daudzums un ķīmiskais sastāvs. Pārbaudes primāri veic LVĢMC ar Latvijas Hidroekoloģijas institūta, kas testē piekrastes ūdeņus. Līdzšinējās pārbaudes liecina, ka kopējā ūdens kvalitāte Latvijā ir laba vai teicama, taču mēdz būt arī izņēmumi.
Par dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudi pilsētās atbild pašvaldības ūdensapgādes uzņēmumi. Ja dzīvojat mājā vai dzīvoklī, kur ūdens tiek iegūts saviem spēkiem no akas, spices vai dziļurbuma, analīzes ir jāveic pašiem.
Dzeramā ūdens attīrīšana
Internetā ir pieejamas dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtas un ūdens filtri ar kuru palīdzību var būtiski uzlabot ūdens kvalitāti, tomēr tas nenozīmē, ka tie būtu jāpērk.
Jāsāk ar pārbaudi
Dzeramā ūdens filtri līdzīgi kā dārza instrumenti ir ļoti atšķirīgi un piemēroti dažādām vajadzībām. Ja apsverat iespēju kaut ko iegādāties, vispirms ir jāveic ūdens analīzes. Ķīmiskās pārbaudes nav sarežģītas un to var izdarīt jebkurā sertificētā laboratorijā visā Latvijā. Ja vēlaties pārbaudīt arī mikrobioloģisko piesārņojumu, derēs tikai dažas laboratorijas – BIOR, EGL un vēl dažas. Ja vēlaties iegūt maksimāli precīzu informāciju, ir vērts pārbaudīt arī mikrobioloģiskos rādītājus.
Kad laboratorija izvēlēta, atliek paņemt ūdens paraugu un maksimāli ātri to nogādāt atpakaļ laboratorijā. Atbildes būs vēlākais dažu dienu laikā.
Rezultātos būs redzams ūdens ķīmiskais sastāvs un, ja pasūtījāt arī mikrobioloģiskie piejaukumi. Tālāk jau atliek divi scenāriji – nedarīt neko (ja viss ir kārtībā) vai meklēt veidus, kā uzlabot ūdens kvalitāti.
Latvijā ūdens ir samērā ciets, bieži arī dzelžains un var būt nepieciešami ūdens atdzelžotāji vai ūdens mīkstinātāji. Tie ir speciāli ūdens filtri, kas mazina dzelzs, kalcija un magnija pārbagātību.
Ūdens attīrīšana – soli pa solim
Dzeramā ūdens attīrīšana sākas ar piesārņojuma avota atrašanu un novēršanu, ja tas ir iespējams. Akas ūdenim tas nozīmētu akas iztīrīšanu, dezinfekciju, groda noslēgšanu ar atbilstošu vāku, lai ierobežotu gliemežus un citas sīkbūtnes. Ja tuvumā ir kanalizācijas aka, jānovērš izplūdes no tās.
Daudzdzīvokļu mājās savukārt var būt nepieciešams visiem vienoties par ūdens stāvvada nomaiņu, jo tieši šis ūdensapgādes elements vecās mājās mēdz būt nolietots un kalpo kā piesārņojuma avots.
Trešais solis ir konsultācija ar kādu speciālistu, kas ikdienā strādā ar ūdens attīrīšanas sistēmām vai filtriem – waterfilters.lv (piemērs). Vienkāršākās situācijās, kad filtrs dzeramajam ūdenim ir jāuzstāda zem izlietnes, to var izdarīt saviem spēkiem. Ja vien neesat santehnikas vai ūdensvadu speciālisti, ūdens attīrīšanas iekārtas būs jāprasa uzstādīt attiecīgās firmas pārstāvjiem vai jānolīgst kāds zinošs profesionālis. Filtru uzstādīšana prasa pievienoties ienākošā ūdensvada plūsmai, cauruļu zāģēšanu, metināšanu vai kausēšanu un visiem noteikti nebūs pa spēkam.
Attīrīta dzeramā ūdens izmainīšana savai gaumei
Iespējams, labākais, ko piedāvā dārgākas ūdens attīrīšanas iekārtas ir ūdens garšas un cietības regulēšana. Tas tiek panākts, izmantojot filtru spēju mainīt pievienojamo ķīmisko elementu daudzumu. Ūdens filtrs pret kaļķi mazina tā cietību, atdzelžotāji neitralizēs lielo dzelzs molekulu daudzumu. Pēc iekārtas uzstādīšanas ūdens pudelēs vairs nebūs jāpērk. Varēsiet atvērt krānu un iegūt tieši tādu ūdeni kā vēlaties.
Principā ūdens filtri ļauj iegūt pat absolūti tīru ūdeni. Tas tiek panākts ar reversās osmozes palīdzību attīrot ūdeni no jebkurām citām ūdens molekulām, taču lietot šādu ūdeni uzturā ilgstoši nedrīkst. Lietojot to uzturā, attīrītais ūdens paņems no organisma minerālvielas neko jaunu papildus nedodot. Rezultātā laika gaitā var rasties minerālvielu deficīts.
Papildus informācija
- ES ūdens struktūrdirektīva. Sk. internetā – https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2020/2184/oj
- Ministru kabineta noteikumi Nr.118 Rīgā 2002.gada 12.martā (prot. Nr.11 40.§) Noteikumi par virszemes un pazemes ūdeņu kvalitāti. Sk. internetā – https://likumi.lv/ta/id/60829-noteikumi-par-virszemes-un-pazemes-udenu-kvalitati