Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārzemēs

 

Dzīve ārzemēs nav rožu dārzs, bet daudzi no mums ir piedzīvojuši, ka strādāt un dzīvot tur ir vieglāk. Atalgojums ir lielāks un pat nomaksājot visus rēķinus vēl paliek nauda, ko atlikt nākamajam mēnesim. Nenoliedzami pieredze var būt arī atšķirīga. Arī iemesli, kādēļ braucam uz ārzemēm dzīvot ir atšķirīgi. Viens vēlas iegūt jaunu pieredzi vai mācīties, citam jānomaksā online kredīti Latvijā. Citam ir jāpelna nauda, lai izremontētu māju vai nopelnītu naudu savam biznesam. Daudzi, protams, aizbrauc, jo Latvijā nevar atrast pietiekami labi apmaksātu darbu vai uzņēmējdarbībā nespēj nomaksāt visus nodokļus. 

Pirmais darbs ārzemēs lielai daļai ir izdzīvošanas skola – saskarsme ar darbā iekārtošanās aģentūrām, nenormēts darba grafiks, dzīvošana vairākiem vienā istabā, taču tas ir tikai sākums. Kad dzīve ieiet normālās sliedēs, tad ir savs mājoklis un normāls darbs, bet kaut kas tomēr nospiež sirdi. Gribas braukt uz mājām, taču atgriešanās Latvijā nemaz nav tik vienkārša. 

Noskaidrosim kā atgriezties Latvijā pareizi

 1. Pirms atgriezties obligāti izveidojiet uzkrājumus vismaz 6 mēnešalgu apmērā. Tas nav maz, taču ņemiet vērā, ka Latvijā uzreiz būs jāmaksā par dzīvesvietu un pat, ja dabūsiet uzreiz darbu, pirmā alga būs tikai pēc mēneša. 
 2. Esiet gatavi tērēt mazāk. Dzīvojot ārzemēs ir viegli neskatīties uz cenām un dzīvot daudz brīvāk. Atgriežoties Latvijā cenas būs līdzīgas, bet atalgojums lielākajai daļai no mums tomēr ir zemāks. Jārēķinas, ka var nākties iepirkties arī mazāk. Tas neattiecas uz visiem un iespējams tieši Jums būs labāka situācija, bet rēķinieties ar abiem variantiem. 
 3. Atrodiet darbu jau pirms atgriešanās. Digitālās tehnoloģijas nodrošina iespējas iesniegt CV un motivācijas vēstuli, aizpildīt citus dokumentus un veikt pārrunas caur internetu. Vienojieties par visiem nosacījumiem pirms atgriešanās vai vismaz izturiet konkursu un tad atlidojiet uz Latviju, lai parakstītu līgumu. 
 4. Izmantojiet atvaļinājumu, lai izpētītu iespējas Latvijā. Ja neizdodas realizēt 3. punktu, tad atvaļinājuma laikā varat aiziet personīgi uz vairākām darba intervijām un izzināt situāciju. Darba devējiem Latvijā tagad obligāti ir jānorāda atalgojums, līdz ar to ar tā uzzināšanu nevajadzētu būt problēmām. 
 5. Atrodiet dzīvesvietu. Ja vien neplānojat dzīvot pie draugiem vai radiem un Jums nepieder īpašums Latvijā, ir labi, ja varat atrast dzīvesvietu jau pirms atgriešanās. Pretējā gadījumā īstermiņa īrē samaksāsiet vairākus simtus eiro vai pat vēl vairāk pirms dzīvokļa vai mājas atrašanas. Ārpus Rīgas dzīvojošie var meklēt apmešanās iespējas arī vietējā pašvaldībā. 
 6. Izpētiet bērnudārzu un skolu piedāvājumus (ja Jums tas ir aktuāli). Nereti bērnudārzu rindā ir jāstāv vairāk kā gads, lai tiktu pašvaldības apmaksātā dārziņā. Papildus tam šādā rindā var iestāties tikai tie, kas ir deklarējušies konkrētajā pašvaldībā. Tas nenoliedzami var radīt problēmas, jo privātā dārziņā var nākties maksāt pat vairāk kā 100 eur mēnesī. 
 7. Iemācieties svešvalodu uz teicami. Jā, daudzi latvieši, kas aizbrauc uz strādāt uz Angliju, Īriju vai Vāciju mēdz grēkot šajā jautājumā. Ir daudzi cilvēki, kas dzīvo ārzemēs pat 10 gadus un nevar pat viduvējā līmenī iemācīties jaunās mītnes zemes valodu. Tas ir saprotami, taču slikti. Katra valoda ir jauna bagātība un, piemēram, zinot teicami angļu valodu atrast labi apmaksātu darbu Rīgā būs nesalīdzināmi vieglāk. Ja neplānojat atgriezties Latvijā tūlīt – mācieties valodas un pavērsiet sev jaunas iespējas. 
 8. Izpētiet, kas ir aktuāls Jūsu mītnes zemē, bet vēl nav pieejams Latvijā. Vēl pirms 10 gadiem Latvijā nebija praktiski neviena kebanīca, bet ārzemēs tās bija uz katra stūra. Šobrīd kebabi ir arī Latvijā un parasta ieskrietuve var nopelnīt vairāk kā 20 tūkstošus eiro gadā. Tas nav nekas ļoti daudz, bet pietiekami liela summa, lai apsvērtu iespēju par atgriešanos Latvijā. Turklāt šis ir tikai viens no piemēriem, kur ar maziem kapitālieguldījumiem var izveidot jaunu biznesu. 
 9. Nopērciet auto Anglijā pa lēto. Šobrīd Latvijā ir atļauts braukt arī ar stūri labajā pusē. Braukt ar šādu auto var būt bīstamāk, ja plānojat biežas apdzīšanas, taču pirmajam mēnesim vai ilgākam periodam tas var būt labs variants kā iegūt tik ļoti nepieciešamo mobilitāti. Pārdot šādu auto Latvijā būs ļoti grūti, bet varat to izjaukt un pārdot detaļās. 
 10. Nesadedziniet visus tiltus. Atstājiet sev atgriešanās iespējas arī ārzemēs. Iespējams, ka vēl kādreiz gribēsiet atgriezties ārzemēs. Nevainojiet sevi par to, tas ir tikai normāli. Arī strādāt vienā vietā Latvijā var apnikt un kādēļ gan pārmaiņu pēc nepastrādāt ārzemēs. Pie viena varēsiet apciemot vecos draugus un paziņas. Svarīgi – nemēģiniet sabotēt jau sevi no paša sākuma. Nesakiet citiem, ka izmēģināsiet veiksmi uz pāris mēnešiem Latvijā. Sakiet, ka braucat mājās un tad jau redzēs kā ies. 
 11. Plānojat dibināt savu uzņēmumu? Reizēm pietiek ar ideju, taču labāk, ja ir arī aprēķini un biznesa plāns. Atrodiet grāmatvedības konsultantu, biznesa mentoru vai kādu veiksmīgu uzņēmēju ar ko aprunāties. Valstī ir gana daudz atbalsta programmas tieši jaunajiem uzņēmumiem, t.sk. biznesa inkubatori, granti, aizdevumi ar atvieglotiem nosacījumiem. Ir vērts mēģināt. 

Galvenās kļūdas, ko pieļauj cilvēki, kas atgriežas Latvijā

Darba vietas un dzīvesvietas savlaicīga nemeklēšana ir galvenie iemesli, kādēļ latvieši, kas atgriežas dzimtenē piedzīvo neveiksmi. Situācijās, kad šie divi jautājumi netiek atrisināti noteiktā laika periodā nenovēršami rodas problēmas. Iekrājumi beidzas, bet ikdienas tēriņi nāk virsū kā melns mākonis. Šī iemesla dēļ ir ārkārtīgi svarīgi izveidot uzkrājumus. 

Otra kļūda ir lepnums. Jau Bībelē lepnums minēts kā viens no lielākajiem grēkiem un ne bez pamata. Lepnums nošķir Jūs no citiem cilvēkiem. Lepnums liedz meklēt palīdzību, padomu un atbalstu, kad tas ir reāli nepieciešams. Cilvēki patiesībā ir gatavi palīdzēt daudz labprātāk nekā Jūs iedomājaties, taču ir vajadzīgs, lai Jūs sadūšotos un šo palīdzību arī lūgtu. 

Draugi, radinieki, pašvaldība, valsts institūcijas, kaimiņi – katrs var dot Jums atbalstu. Informācija, padoms, finansiāls atbalsts, darbs, iepazīstināšana ar citiem cilvēkiem, kas var palīdzēt. Iespējas ir daudz, taču Jums ir jābūt gana drosmīgiem, lai tās izmantotu. 

Trešā kļūda ir aizņemšanās. Latvijā katram caurumam kā tapa nereti tiek izmantoti sms kredīti. Diemžēl ne visi saprot, ka par velti ir tikai siers peļu slazdā un, ja naudu neatdod laiku, tad ātri var iedzīvoties parādos. Izmaksas šādiem aizdevumiem (sk. šeit) mēdz pārsniegt pat 100% mēnesī un ir cilvēki, kas spēj tik maksāt par kredītu pagarināšanu. Tas ir bēdīgi un šādi kredītu maksājumi var novest pie tā, ka nepietiek naudas ikdienas rēķiniem un ir jāatgriežas ārzemēs. Atcerieties – ja rodas finansiālas problēmas, vispirms runājiet ar radiem un draugiem. Metiet kaunu pie malas. Viņi Jums labprāt palīdzēs. 

Ceturtā kļūda – pārāk īss izmēģinājuma termiņš. Nedomājiet, ka atgriešanās Latvijā būs pavisam viegla. Pilnīgi noteikti būs izaicinājumi un var paiet vairāki mēneši vai pat gads, līdz izdodas pilnvērtīgi iekārtoties. Lai arī Jums ir priekšrocības – vēsture, valoda, kultūras zināšas, tomēr ne vienmēr Jūs tiksiet sagaidīti atplestām rokām. No otras puses, gūt panākumus karjerā Latvijā ir krietni vieglāk kā ārzemēs, jo konkurence ir daudz mazāka. 

Atcerieties – dzīve nav sprints, bet maratons. Saņemiet drosmi, apbruņojieties ar pacietību un Jums izdosies.