Kam pienākas pensija Anglijā – Kā pie tās tikt

Lielbritānijā dzīvo tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju un daļa no tiem jau var pretendēt uz angļu pensiju.  Līdzīgi kā Latvijā arī Anglijā ir sarežģītas shēmas un atkarībā no dzimšanas gada var būt spēkā citi pensionēšanās nosacījumi.  Svarīgi ņemt vērā, ka Lielbritānijā pensija netiek piešķirta automātiski.  Pat, ja tā pienākas, ir vispirms vecuma pensijai ir jāpiesakas!

Cik ilgi ir jāstrādā, lai saņemtu pensiju Anglijā un kāds ir pensionēšanās vecums?

Šobrīd Anglijā pensionēties var visi vīrieši, kas sasnieguši 65 gadu vecumu un sievietes, kas sasniegušas 63 gadu vecumu.  Ja Anglijā dzīvots jau ilgstoši un ir kā minimums 10 gadus veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, tad var pretendēt uz minimālo pensiju. Pirmais termiņš pensijas saņemšanai pienāca jau 2016. gada 6. aprīlī.  Pensijas saņemšanai nav obligāti jābūt strādājušam Apvienotajā Karalistē 10 gadus no vietas. Darba stāžs tiek summēts, kas ir pozitīvi, jo liela daļu latviešu strādā Anglijā sezonāli vai periodiski.  Pilnas pensijas saņemšanai Anglijā ir jānostrādā un jāveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas 35 gadu garumā.

Tiem, kas neveic papildus iemaksas un cer saņemt pensiju, ir jārēķinas, ka valsts pensijas apjoms ir 159,55 mārciņas nedēļā. Tajā pašā laikā, ja esat strādājuši mazāk par 35 gadiem, tad šis skaitlis ir jādala ar 35 un jāreizina ar nostrādāto gadu skaitu.  Sociālo apdrošināšanas maksājumu periodā tiek ietverti arī maksājumi, kas veikti brīvprātīgi, kā arī periods, kad māte vai tēvs bija bērna kopšanas atvaļinājumā.

Cilvēkiem, kas dzimuši pirms 1953. gada 6 aprīļa (sievietēm) vai pirms 1951. gada 6. aprīļa (vīriešiem) ir spēkā atviegloti noteikumi. VIņiem pilnas pensijas saņemšanai ir bijis jānostrādā vien 30 gadi. Vajadzības gadījumā arī viņi var veikt papildus valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Vai Anglijā pensijas neapēd inflācija?

Nē, inflācija Anglijā ir salīdzinoši zema un pensijas katru gadu tiek indeksētas, paaugstinot ās attiecībā pret vidējo algu vai inflāciju. Latvijā šāda prakse arī tiek pielietota, taču vairumā gadījumu inflācijas līmenis netiek nosegts.

Papildus informācija

Tuvākajos gados vairāki tūkstoši Anglijā dzīvojošo varētu sasniegt pensijas vecumu. Pirms sākt priecāties par iespēju dzīvot pārticīgi un atgriezties Latvijā, konsultējieties ar Sociālās apdrošināšanas aģentūru par savas pensijas apmēru. Jūs variet iegūt papildus informāciju arī britu valdības mājaslapā  – https://www.gov.uk/new-state-pension. Nešaubīgi Anglijas pensija būs lielāka nekā Latvijas, bet vai ar to varēs dzīvot,cepuri kuldams – laiks rādīs.